Typy na výlet

Za nejkrásnější vyhlídkou

KAZATELNA skalní útvar

Kazatelna
Kazatelna


Skalní útvar

Vypreparované pískovcové skalisko vystupující ze svahu s vytesanými schůdky pro výstup a upravenou plochou na vrcholu připomínající kazatelnu. Na vrcholu je zasazen železný dvouramenný kříž z roku 1972. Ze skaliska je výhled přes údolí Kyjovky na protější hřeben Chřibských hřbetů, hrad Cimburk a část Koryčanské přehrady. O skalisku se traduje, že bylo využíváno skutečně jako kazatelna, nejprve moravským arcibiskupem Metodějem, později i augustiniány z nedalekého kláštera na Svatém Klimentu.Skalisko bylo vyhlášeno chráněným přírodním útvarem roku 1967.


 

Kozel 

osamělé skalisko
500 m n. m., 1 km j. od hradu Cimburka, 3,5 km jz. od obce Stupava

Skalisko Kozel je věžovitá izolovaná skála zvedající se na mírném svahu tvořena odolnými pískovci a slepenci magurského flyše. Na jejím povrchu jsou patrny charakteristické znaky zvětrávání a odnosu horniny, výklenky, převisy, skalní dutiny, voštiny atd. Na skalisku je popsáno celkem 18 výstupových tras, horolezecká činnost je zde však zakázána. Chráněný přírodní útvar Kozel byl vyhlášen roku 1967.

Kozel
Kozel

U mísy

studánka
455 m n. m., 0,5 km v. od skalního útvaru Kozel

Vydatná studánka s dobrou pitnou vodou.Sběrač vody je vytvarován ve tvaru mísy, odtud její jméno.

U Mísy
U Mísy
kaple sv. Floriana
kaple sv. Floriana

kaple sv. Floriana

Již více než dvě stě let dominuje malebnému koryčanskému panoramatu z nevysokého pískovcového útvaru, jako by jej nějaká velká ruka uhnětla schválně, kaple svatého Floriána.

V létě roku 1712 vypukl v jednom domku poblíž náměstí požár, který se rychle rozšířil a padla mu za oběť většina stavení na náměstí včetně kostela a dřevěné fary. Majitel panství, poslední z rodu Horeckých, dal postavit na nedalekém kopečku kapli, kterou zasvětil patronu hasičů, svatému Floriánovi. Než byl opraven farní kostel, konaly se bohoslužby v této kapli.Zařízení kaple bylo jednoduché. Nad skromným oltáříkem visel obraz svatého Floriána, dílo Josefa Hromádky z Litenčic. Na stěně svěcenka, kříž a několik drobných reprodukcí. Navíc zde bylo uloženo devět železných moždířů, z nichž byly při různých slavnostech vypalovány salvy. Už během první světové války bylo od této tradice upouštěno. Zato po válce okolí kaple ožilo nebývalým ruchem. Ve stínu staletých lip scházela se tu mládež, která si zpěvem a družnou zábavou vyplňovala svůj volný čas. Od jara až do zadumaného podzimu nesla se do ulic tichá píseň mládí jako ukolébavka těm, kdož na zápraží svých domů po celodenní práci odpočívali. Posléze se zde konaly bohoslužby jen v den svátku svatého Floriána. Kaple stojí ve stínu staletých lip a její vybavení vedle skromného oltáře tvoří jen oltářní obraz sv. Floriána od Josefa Hromádky z Litenčic. V roce 2004, při příležitosti výročí 130 let místního Sboru dobrovolných hasičů v Koryčanech, byla kaple kompletně opravena a dne 24. července byla při slavnostní bohoslužbě znovu vysvěcena za velké účasti místních hasičů i občanů.

zámek Koryčany
zámek Koryčany

ZÁMEK KORYČANY

Zámek ve své dnešní podobě není dílem stavebně jednotným ani výtvorem jedné doby. Podnětem ke zřízení stálého panského obydlí byla značná odlehlost a i nehostinnost obytných prostor hradu Cimburka. V roce 1611 se v Koryčanech poprvé připomíná panské obydlí na kopci za farou. V roce 1631 u něho stávala také kaple. Pro své větší rozměry byla tvrz nazývána v 17. století i zámkem, mimo jiné i proto, že Koryčany se staly střediskem cimburského panství.

hrad Cimburk
hrad Cimburk

HRAD CIMBURK

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od Koryčan. Vznikl mezi léty 1327 - 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchranné práce, další v roce 1940. V současnosti se o hrad stará občanské sdružení Polypeje, které se snaží o záchranu, dokumentaci a zpřístupnění památky.

kostel sv. Vavřince
kostel sv. Vavřince

KOSTEL SV. VAVŘINCE

Uprostřed městečka Koryčany stojí farní kostel, zasvěcený sv. Vavřinci, jehož starobylá socha je umístěna ve výklenku nad hlavním vchodem. Kdy a kým byl postaven, není známé. První zmínka je z roku 1350.

Židovský hřbitov
Židovský hřbitov

ŽIDOVSKÝ HŘBITOV

Na ploše hřbitova se nachází přes 200 náhrobků, přičemž nejstarší dochovaný kámen pochází z roku 1674, poslední pohřeb se zde konal v roce 1942.

Koryčanská přehrada
Koryčanská přehrada

KORYČANSKÁ PŘEHRADA

vodní nádrž
300 m n. m., 2 km sz. od Koryčan, na horním toku Kyjovky

Údolní přehradní nádrž mezi městečkem Koryčany a obcí Stupava na říčce Kyjovce byla vybudována v polovině 50. let a uvedena do provozu roku 1959. Hlavním účelem nádrže je akumulace vody pro skupinový vodovod Kyjov, snížení rizika povodňových průtoků a zároveň zajištění trvalého minimální průtoku. Zemní sypaná hráz ze středním jílovým těsněním má výšku nade dnem 20 m, šířku koruny 8,5 m a délku 180 m. Přehrada pojme okolo 2,5 mil. m3 vody, zatopená plocha činí přes 35 ha. Nad a pod přehradou jsou umístěny vodoměrné stanice. Vzhledem k funkci nádrže na pitnou vodu je celá přehrada v ochranném pásmu 1. stupně, a proto je zde koupání zakázáno.

hradisko sv. Klimenta
hradisko sv. Klimenta

HRADISKO SV. KLIMENTA

národně kulturní památka
archeologická lokalita, 461 m n.m.,

Hora svatého Klimenta je jedním z duchovních míst, hluboce spjatých s historií Moravy.

První písemné zprávy o této hoře, ukryté v tichu rozlehlých Chřibských lesů, pocházejí teprve až ze 14. století.

drobná sakralní stavba
drobná sakralní stavba

KORYČANSKÁ KAPLE

Koryčanská kaple je drobným architektonickým objektem, z poloviny 19. století, napodobující barokní sloh, tvořící důležitý orientační bod opatřený triangulačním kótováním. Místo sloužilo jako zastávka k odpočinku poutníků putujících do koryčanského kostela na pouť Panny Marie 8. září. Dále pokračovali poutníci po cestě zvané Koryčanský chodník.